Zonky.cz - hračičky půjčují špekulantům

Zonky.cz - hračičky půjčují špekulantům

Zonky.cz udělalo skvělou reklamu. Chytlavou, příjemnou. Zonky.cz udělalo skvělý systém, online aplikaci. Jelikož se už nějakou dobu mluví o P2P půjčkách zaujalo i mne Zonky.cz a šel jsem se trošku podívat celé věci na kloub. 

Jak to vnímám já

Z hlediska provozovatele: Za Zonky.cz stojí společnost HomeCredit. Vlastně si udělali skvělý systém jak zhrábnout 2% (respektive 3%) a ještě k tomu nepoužívat vlastní kapitál. Vymanit se z image (ne)bankovní (=zlé) společnosti a s milou tváří pod mottem lidé půjčují lidem hrabat 3%

Z hlediska investora: Určitě je malé procento investorů na Zonky.cz kteří to berou jako byznys. Volné peníze s relativně malým rizikem investují s průměrným úrokem. Ostatní jsou hračičky, kteří na Facebooku a jiných zajímových skupinách společných se Zonky.cz prodiskutí x hodin a ve výsledku pro investují maximálně menší tisíce. 

Velice mne zaujal například človíček, který investoval asi 600 Kč a tři hodiny klábosil o tom, že už nemůže investovat další 200 Kč, protože se mu vrátilo jen 189 Kč (či podobná částka), takže nemá min částku 200 Kč v peněžence. Tito lidé to berou jako zábavu a je asi zcestné to brát jako byznys. Nicméně mnohokrát nic zabilo vola - v tomto případě půjčilo jiným na větším částky. 

Problém vidím v tom, že neerudování lidé co figurují jako investoři s častkou 800 Kč (jednoduše prostě malou) v peněžence se stávají největšími trolly. Pokládají hloupé dotazy, do žadatelů ryjí, moralizují, atd. 

Ve výsledku však lidé s většími částkami dostávájí slušný úrok s malým rizikem. Hračičky aspoňn přispívají žadatelům a mají dobrý pocit jací nejsou investoři. 

Z hlediska žadatele o půjčku: Z hlediska žadatele o půjčku je tento systém samozřejmě výhodný. Kdo projde schvalovacím procesem pravděpodobně dostane lepší úrok než v bance. Když se obrníte proti trollům jste v pohodě. 

Irelevantnost příběhu

Zonky.cz pod žádost o půjčku přidává tzv příběh. Už víme že příběh je úplně irelevantní. Za prvé nikdo neověří zda-li je příběh aspoň trošku pravdivý. Pak si klidně můžu napsat, že mi prší na hlavu a rozpadla se mi střecha a moc nutně potřebuji střechu opravit a lidé mě budou virtuálně plácat po zádech, investovat a přát rychlou opravu. Nebo napíšu pravdu: že chci na dovolenou, koupit si mobil, atd. V tom případě dostanu sice sadu v podobě hloupých komentářů, ale s největší pravděpodobností ať tak či tak pokud projdu schvalovacím procesem bude půjčka zainvestována. 

Rozhoduje jen úrok a doba splácení. Když pominu fakt, že značnou část zainvestují hned na začátku roboti (čímž pádem opět pomíjíme příběh) - je jasné že je pro investora zajímavější rizikový klient s úrokem 10% a více na kratší dobu než žadatel áčkový s úrokem 3.99%

Tady je vidět, že vidina zisku rozhoduje i přes určité riziko. 

Závěrem

Proti Zonky.cz nejde říct špatného slova. Jako platforma perfektní. Z hlediska investora pokud tam nenasypu 100 000 je pro mě nezajímavé tím trávit čas. Dávat někde 10 000 z těžce naškudleného prasátka, abych za rok (vlastně ani to ne) měl 10 600 je nezajímavé (pakliže přepočtu čas jako náklad). Z hlediska žadatele je Zonky.cz super - i když i tady je otázka jak vlastně Zonky.cz posuzuje žadatel. Ale o tom v dalším článku. Pro provozovatele je Zonky.cz úplně super - s tváří Zebry se tváří jako lidumil a bere si své 3% z cizích peněz. 

Půjčka od České spořitelny

Česká spořitelna jako tradiční poskytovatel půjček

úrok od 6.9%
od 20 000 Kč
do 700 000 Kč

Půjčka od Zonky.cz

Lidé půjčují lidem

úrok od 3.99%
od 20 000 Kč
do 500 000 Kč

Půjčka od Zaplo.cz

Znáte ty reklamy s Láďou Hruškou? Zaplo nezaplo? Zapněte svou půjčku se Zaplo.cz

úrok od 0%
od 1 000 Kč
do 8 000 Kč

Půjčka Provident CZ

Nebankovní půjčka Provident CZ nabízí možnost rychlé půjčky

úrok od 0%
od 2 000 Kč
do 80 000 Kč

Jak ušetřit se Zonky aneb moje půjčka o 180 000 levněji

Přiznávám se že o P2P půjčkách jsem vůbec nevěděla. S půjčkou jsem s obrátila na "mou banku" > Česká spořitelna. Jednalo se o 250 000 Kč. Nyní jsem refinancovala se Zonky.cz

Zonky půjčka - recenze/zkušenosti

V poslední době jste určitě zaregistrovali televizní reklamu s Magdou, která si chce půjčit od lidí na karavan aneb „Lidé půjčují lidem” od společnosti Zonky.cz. Půjčování mezi lidmi se stalo určitým aktuálním trendem. Zonky půjčky jsou prostředníkem mezi investorem, který má zájem půjčit své finanční prostředky a žadatelem, který má zájem si peníze půjčit. Jsou to takzvané P2P – půjčky.

Jak Zonky.cz schvaluje aneb sportujte dostanete půjčku

Zonky.cz sám o sobě moc informací o žadateli investorům nepustí. Teoreticky se tak dá těžko určit na základě čeho jsou určovaný úrok na míru tím pádem i jakási míra rizikovosti. Pár postřehů.