Zonky.cz - hračičky půjčují špekulantům

Jak to vnímám já

Z hlediska provozovatele: Za Zonky.cz stojí společnost HomeCredit. Vlastně si udělali skvělý systém jak zhrábnout 2% (respektive 3%) a ještě k tomu nepoužívat vlastní kapitál. Vymanit se z image (ne)bankovní (=zlé) společnosti a s milou tváří pod mottem lidé půjčují lidem hrabat 3%

Z hlediska investora: Určitě je malé procento investorů na Zonky.cz kteří to berou jako byznys. Volné peníze s relativně malým rizikem investují s průměrným úrokem. Ostatní jsou hračičky, kteří na Facebooku a jiných zajímových skupinách společných se Zonky.cz prodiskutí x hodin a ve výsledku pro investují maximálně menší tisíce. 

Velice mne zaujal například človíček, který investoval asi 600 Kč a tři hodiny klábosil o tom, že už nemůže investovat další 200 Kč, protože se mu vrátilo jen 189 Kč (či podobná částka), takže nemá min částku 200 Kč v peněžence. Tito lidé to berou jako zábavu a je asi zcestné to brát jako byznys. Nicméně mnohokrát nic zabilo vola - v tomto případě půjčilo jiným na větším částky. 

Problém vidím v tom, že neerudování lidé co figurují jako investoři s častkou 800 Kč (jednoduše prostě malou) v peněžence se stávají největšími trolly. Pokládají hloupé dotazy, do žadatelů ryjí, moralizují, atd. 

Ve výsledku však lidé s většími částkami dostávájí slušný úrok s malým rizikem. Hračičky aspoň přispívají žadatelům a mají dobrý pocit jací nejsou investoři. 

Z hlediska žadatele o půjčku: Z hlediska žadatele o půjčku je tento systém samozřejmě výhodný. Kdo projde schvalovacím procesem pravděpodobně dostane lepší úrok než v bance. Když se obrníte proti trollům jste v pohodě. 

Irelevantnost příběhu

Zonky.cz pod žádost o půjčku přidává tzv příběh. Už víme že příběh je úplně irelevantní. Za prvé nikdo neověří zda-li je příběh aspoň trošku pravdivý. Pak si klidně můžu napsat, že mi prší na hlavu a rozpadla se mi střecha a moc nutně potřebuji střechu opravit a lidé mě budou virtuálně plácat po zádech, investovat a přát rychlou opravu. Nebo napíšu pravdu: že chci na dovolenou, koupit si mobil, atd. V tom případě dostanu sice sadu v podobě hloupých komentářů, ale s největší pravděpodobností ať tak či tak pokud projdu schvalovacím procesem bude půjčka zainvestována. 

Rozhoduje jen úrok a doba splácení. Když pominu fakt, že značnou část zainvestují hned na začátku roboti (čímž pádem opět pomíjíme příběh) - je jasné že je pro investora zajímavější rizikový klient s úrokem 10% a více na kratší dobu než žadatel áčkový s úrokem 3.99%

Tady je vidět, že vidina zisku rozhoduje i přes určité riziko. 

Závěrem

Proti Zonky.cz nejde říct špatného slova. Jako platforma perfektní. Z hlediska investora pokud tam nenasypu 100 000 je pro mě nezajímavé tím trávit čas. Dávat někde 10 000 z těžce naškudleného prasátka, abych za rok (vlastně ani to ne) měl 10 600 je nezajímavé (pakliže přepočtu čas jako náklad). Z hlediska žadatele je Zonky.cz super - i když i tady je otázka jak vlastně Zonky.cz posuzuje žadatel. Ale o tom v dalším článku. Pro provozovatele je Zonky.cz úplně super - s tváří Zebry se tváří jako lidumil a bere si své 3% z cizích peněz.