Jak Zonky.cz schvaluje aneb sportujte dostanete půjčku

Osobně jsem mluvil se dvěmi lidmi a na jednom jsme testli schvalovací proces u Zonky.cz 

Upozorňuji, že toto jsou soukromé postřehy, do schvalovacího procesu nijak zvlášť nevidím ani nejsem bankéř abych s fundovanou zkušeností někomu mluvil do práce. Nicméně není to Zonky.cz, které prohlašuje že se řídí "selským rozumem?" Není to Zonky.cz, které říká že záleží na příběhu?

Žena, 33 let, od narození žije v jednom rodinném domě (který ji již 6 let patří), již 10 let pracuje pod jednou firmou. V domácnosti 4 pracující lidé. Splácí již 3 roky zcela pravidelně úvěr od České spořitelny (300 000 Kč), který chtěla refinancovat přes zonky.cz k tomu má dvě kreditky. Plat 18 000 + 3500 přivýdělek z nájmu. Pro Zonky.cz je to Céčko. s úrokem přes 11%

Proč se divím? Neznám spolehlivějšího člověka. V životě nezaplatí nic pozdě. Nikdy žádný problém. Komu pak Zonky.cz dá Ačko? Nebo pak jede na "jistotu", aby nepoškodili samozřejmě investory, které by odradilo problémový splácením? Nicméně co je větší jistota než takový člověk? 

Slečna Lucie Tvarůžková v jednom z rozhovoru zmínila, že do rozhodovacího procesu zařazují (nebo chtějí) sociální aktivitu (Facebook a jiné) a chtějí například do rozhodování zakomponovat i faktor sportu. Parafrazováno prý kdo například běhá má větší odolnost proti stresu a zvládnutí nesnází. Je u něho větší pravděpodobnost spolehlivosti. Aha. 

Závěrem - úvěr (respektive refinancování) nakonec odfinancovala nezmiňovaná banka. Chápu, že každý finanční ústav má jiný schvalovací proces, algoritmy a priority, ale vrtá mi hlavou komu tedy dát A+ s avizovaným úrok 3.99%

Máte zkušenosti se žadateli, kteří mají stanovený úrok?